Tomaszowski Strzelec

Początki Związku Strzeleckiego w Tomaszowie sięgają 1914r. Wtedy to został
utworzony w naszym mieście Oddział Związku.

Legiony Polskie 1914-1918 Jan Józef Kasprzyk, Wiesław Wysocki, Wiktor Cygan

Dzięki dużemu wsparciu społeczeństwa Oddział rozwijał się szybko. Ze składek strzeleckich został wybudowany dom-siedziba Strzelca (róg ul. Piłsudskiego i ul. Legionów).

Skan planu Domu Strzelca w Tomaszowie Mazowieckim wybudowanego tuż przed II Wojna Światową

Dzień 14 lutego 1926 roku dla Oddziału w Tomaszowie był wielkim świętem strzeleckim. W dniu tym odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru i złożenie przez strzelców oddziału Przyrzeczenia Strzeleckiego. Niestety to jedyne zdjęcia sztandaru jakimi dysponujemy a ślad po nim zaginą.

W marcu 1933 roku Komenda Kompanii I Związku Strzeleckiego w Tomaszowie Mazowieckim organizuje uroczyste Imieniny Marszałka w swojej siedzibie u zbiegu dzisiejszych ulic św. Antoniego i Żwirki i Wigury.

Marzec 1933 rok Imieniny Marszałka w siedzibie tomaszowskiego Strzelca, fotografie wykonał L.Kogan

11 sierpnia 1935 roku odbywa się rajd motocyklowy zorganizowany przez tomaszowskiego Strzelca na trasie Tomaszów Mazowiecki – Piotrków Trybunalski.

Nagroda ufundowana przez Zarząd Strzelca w Tomaszowie Mazowieckim za rajd motocyklowy Tomaszów Mazowiecki – Piotrków Trybunalski w dniu 11 sierpnia 1935 roku

Tomaszowski Oddział Strzelca uczestniczy 16 maja 1936 roku udział w corocznym rajdzie Sulejówek Belweder.

Oddział tomaszowskiego Strzelca w Sulejówku 16 maja 1936 roku

W latach 1933-1937 w Tomaszowie Mazowieckim systematycznie wyświetlane były filmy zarówno promujące Związek jak i fabularne, między innymi film ,,Oficerski obóz Z.S. w Spale”. W tych instruktorskich obozach których celem było przeszkolenie powiatowych komendantów Z. S. oraz kandydatów na te stanowiska uczestniczyli także tomaszowscy Strzelcy. Uczestnikami obozów byli przeważnie ludzie już po 30-tce.

7 sierpnia 1938 roku tomaszowski Oddział Strzelca organizuje marsz na trasie Tomaszów Mazowiecki – Piotrków Trybunalski.

Tomaszowscy Strzelcy brali systematycznie udział w szkoleniach na pobliskim poligonie w okolicy m. Sulejów w pobliżu leśniczówki na tz. Murowańcu.

Tomaszowscy Strzelcy podczas szkolennia na pobliskim poligonie w okolicy m. Sulejów w pobliżu leśniczówki na tz. Murowańcu.
Kadra dowódcza Oddziału Tomaszów Mazowiecki
Stefan Karaszewski

6 września 1939 roku ginie w bohaterskiej walce we wsi Kosów pod Moszczenicą strzelec Stefan Kraszewski, bohater wojny obronnej, członek przedwojennego Strzelca w Tomaszowie Mazowieckim.