Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

6-12 sierpnia 2023 roku

58. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł w sobotę 12 sierpnia, do Kielc. Piechurzy, którzy w ostatnią niedzielę tj.6 sierpnia wyruszyli z Krakowa, uczcili w ten sposób 109. rocznicę przemarszu strzelców Józefa Piłsudskiego. W tegorocznym Marszu wzięło udział 350 osób.

Wszyscy nasi Strzelcy w ukończyli marsz zdobywając kilka wyróżnień ????

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wyróżnił 3 Strzelców z Tomaszowa Mazowieckiego Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości ????za szczególne zasługi w służbie państwu i Polsce a 2 Strzelców otrzymało Odznakę ????za trzykrotny udział w Marszu. Komendant Marszu Dionizy Krawczyński, wyróżnił Nele Łuczyńską z naszej ,,ekipy” i Jednostkę Strzelecką 1002 za pomoc, wkład i zaangażowanie w tegoroczny Marsz????.

To właśnie Strzelcy z Tomaszowa Mazowieckiego wielokrotnie asystowali Janowi Kasprzykowi Ministrowi Szefowi Urzędu d. Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas składania kwiatów w trakcie uroczystości na trasie Marszu, co świadczy o zaufaniu do Nas a także o naszym profesjonalizmie.

Ponad 120 km ,,w nogach”, 5 dni w deszczu, błocie z temperaturą w nocy dochodzącej do 8°C ????‍????, niejednokrotnie w mokrych namiotach i śpiworach a od 10 sierpnia w pełnym słońcu +30 °C, dotarliśmy do Kielc.

Za rok też ruszymy w 100- rocznice wymarszu Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Kompania zwana „Kadrówką”, która liczyła ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Choć wymarsz Kompanii Kadrowej był w sensie militarnym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, bo zwracał od początku I wojny światowej uwagę na „sprawę polską”.

Więcej zdjęć

Ten wpis został opublikowany w kategorii ZS ,,STRZELEC" OSW. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.