Umundurowanie

Zgodnie z naszym statutem, regulaminem mundurowym a przedewszytskim z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części członkom Strzelca przysługuje prawo noszenia munduru i odznak.

Mundur, jego krój oraz kamuflaż i oznaczenia strzeleckie stanowią zewnętrzną oznakę przynależności do Związku.

Zasadniczym wzorem kroju umundurowania polowego strzelca ZS ”STRZELEC” OSW jest krój wzorowany na umundurowaniu polowym Wojska Polskiego wzór 2010 (tj. umundurowanie dwuczęściowe: składające się ze spodni i bluzy, posiadającej stójkę pod szyją oraz pozbawionej ściągacza z tyłu).

Do umundurowania polowego i wyjściowego obowiązuje beret wojskowy. Na berecie z przodu – na środku – umieszczony jest orzełek strzelecki w kolorze białym – z literą „S” (w kolorze złotym) w tarczy amazonek oraz złotą koroną i szponami. Orzełek strzelecki jest haftowany na podkładzie materiałowym – zgodnym kolorystycznie z beretem a na berecie nie nosi się żadnych oznaczeń stopni strzeleckich.

Orzełek strzelecki w kolorze białym – z literą „S”

Oznakę przynależności państwowej – w postaci naszywki z flagą polski – nosi się na obu rękawach bluzy munduru wyjściowego/polowego, koszulo – bluzy, bluzy polarowej, kurtki ubrania ochronnego na złą pogodę oraz kurtki bechatki – w miejscu do tego przeznaczonym.

Naszywkę (łuczek) z napisem „strzelec” centralnie na klapie górnej kieszeni (na ramieniu) lewego rękawa.

Naszywka – łuczek z napisem STRZELEC

Oznakę rozpoznawczą Jednostki Strzeleckiej (emblemat) nosi się centralnie na środku górnej kieszeni (na ramieniu) lewego rękawa.

Oznaka rozpoznawcza naszej Jednostki – kolor żółty to złoża piasków kwarcowych, zieleń to puszcza pilicka a niebieski to rzeka Pilica.

Oznakę przynależności do ZS STZRELEC OSW nosi się centralnie na środku górnej kieszeni (na ramieniu) prawego rękawa.